2019-10-07

Vlk na MČR v soubojové střelbě

V sobotu 5.10.2019 se v Lounech na střelnici Chlum uskutečnily Soubojové hry České republiky - Mistrovství České republiky v soubojích dvojic a jednotlivců z velkorážné pistole a revolveru. Do soutěže se probojovalo celkem 16 nejlepších dvojic z celé republiky.

Střílelo se na klasickou sestavu 5 + 5 poprů a towerů ve vzdálenosti 20-30 m od palebné čáry. Proti sobě startovaly vždy dvě dvojice a jejich úkolem bylo sestřelit sestavu svých pěti kovových padacích terčů dříve než soupeř. Každý střelec z dvojice měl k dispozici jen 4 náboje. V průběhu závodu se utkal každý s každým, takže výsledky byly velmi objektivní. Soutěž však komplikovalo počasí, silné poryvy větru často shazovaly připravené sestavy terčů a závod se neúměrně časově protahoval. Většina borců startovala s pistolemi, pouze několik střelců dalo přednost revolveru. Po několikahodinovém mači zvítězila sehraná dvojice Herec-Zahradníček (KVZ Zbýšov), stříbrní zůstali revolveráři Herink-Vlk (SČS Louny) se stejným bodovým ziskem jako vítězná dvojka a třetí místo ukořistil tandem Prepletaný-Dědič (KVZ Teplice).

Závod jednotlivců byl dobrodružnější, protože se střílelo vyřazovacím systémem "náhlá smrt" - vítěz souboje postoupil do dalšího kola, zatímco poražený soupeř ze soutěže vypadl. Střílelo se na identickou terčovou sestavu jako v závodě dvojic, pouze s tím rozdílem, že jednotlivci měli na souboj neomezený počet nábojů. Výhodu měli pistoláři, jejichž zásobníky spolykaly 15-20 nábojů, zatímco revolveráři museli vystačit se šesti (ve dvou případech však s úžasnými sedmi) náboji ve válci na sestavu pěti figur a hráli tedy vabank. Stačilo minout dva cíle a prohráli, protože souboj trval jen několik vteřin a nestačili by přebít. Zpočátku se tedy v prvním kole utkalo všech 32 jednotlivců a "náhlá smrt" zredukovala každé další kolo na polovinu. Do velkého finále se propasírovali Marek Lukeš (pistole CZ 75 Shadow 2) a Pavel Vlk (revolver Smith-Wesson mod. 14), oba ze Společnosti českých střelců Louny. V rozhodujícím souboji zvítězil Pavel Lobo Vlk - pět výstřelů a pět ležících figur v čase rychlejším, než soupeř. Vlčák si tedy připsal na své konto už 96. vítězství v soutěžích jednotlivců na střelnici Chlum a 59. mistrovský titul z MČR.