2019-07-15

Revolvery

V sobotu 13.7.19 se střílel v Lounech závod nazvaný Lounský revolver. V tomto závodě směly startovat pouze revolvery. Střílela se klasická mířenka 5+20 na zelený terč 135P, akční rojnice na 12 poprů a towerů ve vzdálenosti 20-25m a domino také na 12 poprů a towerů ve vzdálenosti 15-30m.
Sešlo se 30 závodníků s nejrůznějšími značkami revolverů. Hodně byly zastoupeny brněnské Alfy, hodně bylo SW a občas se objevil Ruger nebo Manurhin.
Napíšu pár postřehů o zastoupených revolverech. Je to zajímavé téma. Střelci obecně více preferují pistole, protože jsou jednodušší a rychlejší na obsluhu a mají větší kapacitu zásobníku než revolvery. Ovšem střílet rychle a přesně revolverem je zase na druhou stranu ňamka, která vyžaduje pořádnou zručnost.
Tak tedy: revolvery budu posuzovat z hlediska rychlé střelby, kdy se obvykle střílí promačkáváním spouště. Samozřejmě existují jedinci, kteří dokážou nesmírně rychle na každou ránu natáhnout kohout, ale je jich jako šafránu. Osobně se ztotožňuji s protahováním spouště a to tak, že tímto způsobem střílím i mířenou střelbu.

Alfa - a tím míním především provedení Alfa Steel - je revolver, který je sice dostatečně přesný, avšak pro rychlé střílení má řadu handicapů: pozdní aretaci válce, rozteče komor ve válci neodpovídají roztečím SW (na kterého se vyrábí rychlonabíječe, takže Alfa se rychlonabíječem přebíjí dost obtížně a poněkud zdlouhavě), miřidla jsou příliš jemná pro rychlou orientaci a pažbové střenky zase příliš objemné na bezproblémové použití rychlonabíječe.
Ruger je dobrá, velmi dobrá volba, pokud chcete pořídit nový revolver. V současné době je to pravděpodobně nejkvalitnější revolver na trhu, pokud pomineme např. Korth a spol., které jsou v cenové relaci, kterou je málokdo ochoten akceptovat. Mechanismus je dobře udělaný, aretace válce je příkladně výrazná (dojde k jasnému zaaretování válce a pak teprve dospouštíte výstřel), miřidla jsou dostatečně výrazná a mají dobré proporce a gumová pažbička zajišťuje dobrý a jistý úchop a umožňuje bezproblémové použití rychlonabíječe (válec má stejné rozteče komor jako SW). K tomuto revolveru bych měl pouze dvě připomínky: pažba je na můj vkus příliš "kolmá" k ose hlavně a tlačítko umožňující vyklopení válce také není zrovna super, protože se musí tlačit kolmo do rámu zbraně. Jinak je to takový poctivý odolný dělník, na kterého je stoprocentní spolehnutí.
Manurhin je revolver, kterému jsem nikdy pořádně nepřišel na chuť. Bude zřejmě přesný, ale v ruce mi přijde příliš subtilní, nehledě na tlačítko vyklápění válce ála Ruger. Tenhle revolver nemůžu objektivně posoudit, a proto pryč od něj.
Sám střílím revolverem SW 14, podle mě jedním z nejlepších revolverů vůbec. Je to klasická šestikomorová osmatřicítka s rámem velikosti "K". Původně tento model byl postaven jako zbraň na terčovou střelbu, je tedy nadprůměrně přesný, dobře vyvážený a pro rychlou střelbu jako stvořený. Výrazná a dostatečně velká miřidla, šestipalcová hlaveň s podhlavňovou lištou, otevírání válce tlačítkem, které se odsunuje směrem k válci, spousta možností jaké si vybrat pažbičky (takže použití rychlonabíječe naprosto bez problému) a perfektní aretace válce v dostatečném předstihu před odpálením rány. Sám používám pažbičku od Pachmayra z tvrzené gumy, má optimální sklon, je plochá a úchop je naprosto super. Můj revolver má českou tormentaci z roku 93, je to tedy sedmadvacetiletý "stařík". Přestože s ním střílím už léta, pořád je ve výborné kondici, střílí naprosto přesně. Je to možná dáno také tím, že používám téměř výhradně střelivo s olověnou střelou a zbraň po každé střelbě pečlivě vyčistím. Určitě se však na výborné přesnosti podepisuje i fakt, že střelivo 38 Special je necitlivé na jakékoliv odchylky v laboracích, jak s oblibou říkám - má vrozenou přesnost. Já např. používám Pb střely 158 gr SWC a prach D 032 s navážkou od 2,7 - 4,2 gr a stále to střílí stejně přesně a do stejného místa., takže když "ujedete" s navážkou u některého náboje, v podstatě se nic neděje. Ideální stav :o)!
Dalo by se toho napsat ještě hodně moc - např. kterou rukou nabíjet válec atd. atd.
Technika - tedy zbraň - je sice důležitá věc, ale nelze ji přeceňovat. Nejdůležitějším prvkem, který vyhrává závody, je hlava. Pokud přesně víte, co a jak a hlavně jste schopni se přinutit to důsledně dodržovat, máte šanci. Pokud jdete do závodu "z voleje", moc šancí nemáte. Ale to je zase jiná kapitola...
Ještě úplně na závěr: Lounský revolver se mi podařilo vyhrát, mířenku jsem dal 198 bodů, v rojnici plný počet figur na 12 výstřelů v čase 15" a v dominu plný počet figur na 12 výstřelů za 19".